משרד עורכי דין יורם גולדברג

 

יצירת קשר
 נושא הפניה:
 שם מלא:
 דואל:
 טלפון:
 פרטי פניה:
מידע משפטי
סיפורי הצלחה!
הרווחתם - כך הצליחו תושבים בהוד השרון להפחית היטל השבחה שנדרשו לשלם על נכס שבבעלותם, וחסכו לעצמם עשרות אלפי שקלים.

מכירת דירה בתום לב

קונה או מוכר דירה ? זקוק לייעוץ משפטי ? התקשר עכשיו 09-7406848

מכירת דירה, רכישת דירה הן מהעסקאות הגדולות ביותר שמבצע אדם במשך חייו, וכסף רב עובר מקונה למוכר. על הצדדים לערוך ביניהם הסכם מכר מקרקעין להעברת הזכויות וביצוע המכירה. עסקאות מכר ככלל דורשות ידע נרחב ושליטה במגוון נושאים הקשורים לדיני מקרקעין, דיני חוזים, דיני עיריות, דיני מיסים וכדומה, והצדדים מחויבים להתנהל על פי הדרישות המחויבות בחוק.

למעשה כבר משלב המשא ומתן לחתימת החוזה, מוכר דירה ורוכש דירה כפופים להוראות חוק החוזים, והם נקראים, בין השאר, לנהוג בתום לב ובדרך מקובלת. תום לב הינו עקרון של יושר, הגינות, צדק ומוסריות, כך שעל הצדדים לעסקת המכר הנרקמת לנהוג, כאמור ביושר ובהגינות אחד כלפי השני.

מקצת החובות החלות על מוכר דירת מגורים

על המוכר דירה לגלות לקונה את הפרטים המהותיים והאמיתיים על הדירה לרבות : תיאור מדויק של הדירה, תיאור כתובתה, מספר קומה, הכיוונים אליהם הדירה פונה, הצמידויות לדירה כגון : חניה, מחסן, מרפסת, גג וכדומה. מספרי גוש וחלקה כפי שרשומים בטאבו (רשם המקרקעין), מיהות הבעלים של הדירה, האם רשומה משכנתא על הדירה, האם הדירה משועבדת לצד ג' כלשהו, האם התחייב בהתחייבות קודמת כלפי אחרים, האם רשום בית משותף או הסכם שיתוף, האם רובצים על הדירה חובות כלשהם, האם קיימת הפקעה ועוד.

המוכר דירה נדרש להציג בפני קונה נסח טאבו מעודכן, ואם הדירה רשומה במנהל מקרקעי ישראל עליו להמציא אישור זכויות והעתק חוזה חכירה. אם הדירה רשומה אצל חברה משכנת על המוכר להמציא אישור זכויות מהחברה המשכנת., כמו כן מוכר הדירה מתבקש להמציא תשריט דירה, צו בית משותף ועוד מסמכים רלוונטיים לעסקת המכר לפי הנסיבות.

בנושא הבנייה על המוכר להצהיר בפני הקונה כי הדירה בנויה על פי היתר בנייה וכי אין בה חריגות בנייה ואו צווי הריסה ואו פסקי דין המתייחסים לדירה.

בעניין מצבה הפיזי של הדירה נדרש המוכר למסור לקונה את המידע הפיזי האמיתי בדבר מצבה של הדירה לרבות אם ידוע לו על קיומם של ליקויים כגון : ליקויי בנייה, רטיבות, חדירת מים בקירות או בתקרה, ברצפה וכדומה.

ככלל, התחייבויות מוכר הדירה יבואו לביטוי בכתב בחוזה מכר, אך יחד עם זה במצבים מסוימים גם הצהרות עשויות לחייב את המוכר, בין היתר מכוח עקרון תום הלב.

אם כן, מכירת דירה מחייבת את המוכר להתנהג בהתאם להוראות החוקים הרלוונטיים, ובין השאר בדרך מקובלת ובתום לב. כל מקרה ייבחן על פי נסיבותיו הייחודיות, כאשר נקודת המוצא של המשפט בנוגע לחובות הגילוי ולתום הלב היא שעל צדדים לנהוג בהגינות ובשקיפות אחד כלפי השני בעניינים המהותיים לעסקה.

ניהול משא ומתן שלא בתום לב עלול לחייב בפיצויים

ניהול משא ומתן שלא בתום לב ובדרך מקובלת על ידי מוכר דירה עלול להטיל עליו חובת תשלום פיצויים לצד הנפגע עקב נזקים שגרם לו. במסגרת פיצויים אלה נפוצים פיצויי ההסתמכות המיועדים להחזיר את הצד הנפגע למצבו הקודם וכוללים בין השאר הוצאות בכסף ובזמן בעת המו"מ וכן נזקים ישירים אחרים שאירעו לו עקב ניהול מו"מ שלא בתום לב.

מכירת דירה, רכישת דירה - יש לנהל משא ומתן בתום לב

מכירת דירה או רכישת דירה היא עסקה הכוללת היבטים משפטיים רבים (דיני מקרקעין, דיני מיסים, דיני חוזים, דיני עירייה ועוד) והיא מהעסקאות הגדולות והיקרות ביותר שעושה אדם בחייו, על כן במכירת דירה או ברכישת דירה יש לפנות בהקדם לעורך דין בקיא ומנוסה בתחום אשר יערוך הסכם מכר מפורט וממצה אשר יבטיח את ביצועה היעיל של העסקה בהתאם לחוק.

משרדינו ממוקם בעיר הוד השרון ומתמחה בעריכת הסכמים במקרקעין כולל : חוזי רכישת דירה, חוזי מכירת דירה, הסכם קומבינציה, הסכם רכישת דירה מקבלן ועוד.

הבהרה משפטית

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואין להסתמך עליו ככזה, ובכל פעולה משפטית מסוג מכירת דירה או רכישת דירה או מסוגה יש לפנות לייעוץ משפטי אצל עו"ד בקיא ומנוסה בתחום.

>> לקבלת טיפול משפטי: התקשרו עכשיו 09-7406848 או לחצו: טיפול משפטי

מאמרים טיפים ומידע משפטיקישורים מומלצים | צור קשר | מפת האתר
עיצוב האתר | Designful studio בנית אתרים - OzDesign